Jak mieć na wszystko pieniądze – 6 słoików Harva Ekera

Jak mieć na wszystko pieniądze
Jak mieć na wszystko pieniądze

Jak mieć na wszystko pieniądze?

To nie będzie “lanie wody” na temat pieniędzy, tylko konkretne i sprawdzone rozwiązanie. Mimo, że zarządzamy tymi samymi pieniędzmi to okazuje się, że mamy na wszystko co do tej pory nie starczało. To sposób Harva Ekera – 6 słoików. Dzielimy swój budżet rodzinny na 6 słoików. Rozdzielamy pieniądze %, więc niezależnie ile zarabiamy rozkłada się całość na 6 słoików w następujący sposób:

1 słoik NA PRZYJEMNOŚCI – 10 %

To słoik przeznaczony na rozrywkę, np wspólne wyjście do kina, teatru, restauracji, parku rozrywki czy wspólny wyjazd. Wszystko co nie jest konieczne do przeżycia, a umili czas rodziny.

2 słoik NA WIĘKSZE ZAKUPY – 10 %

Przeznaczamy go na zakup rzeczy, które wymagają większej gotówki. Powiedzmy, że chcemy zmienić meble, kupić nowy sprzęt RTV/AGD, wyjechać na wakacje, zrobić remont. Możemy się obyć bez pożyczki, a jednocześnie mieć satysfakcję jak sami dobrze zarządzamy budżetem.

3 słoik NA EDUKACJĘ – 10 %

Tu znajdzie się miejsce na rozwój osobisty naszej rodziny, szkolenia, kursy, płyty, audiobooki, książki czy zajęcia dodatkowe, Wszystko co związane z inwestycją w siebie i członków rodziny.

4 słoik NA INWESTYCJE – 10 %

Absolutnie nie ruszamy go na codzienne zachcianki, bo to w końcu inwestycja w przyszłość. Środki możemy ulokować na lokatach, funduszach, giełdzie czy wszystkim tym co ma wygenerować dodatkowe zyski. To bardzo ważne zaplecze finansowe.

5 słoik NA CELE CHARYTATYWNE – 5 %

Możemy razem ze wszystkimi wyznaczyć cel tych środków, np. fundacje, schronisko, dom dziecka, szkołę, etc. Nie odczujemy ich braku, a komuś mogą bardzo pomóc. Dobro zawsze wraca.

6 słoik NA STAŁE OPŁATY – 55 %

Jak się pewnie domyślasz środki z tego słoika zostaną przeznaczone na rachunki takie jak: mieszkanie, woda, prąd, gaz, samochód, komunikacja miejska, żywność, raty kredytów. Jeśli okazuje się, że 55 % nie wystarczy na takie wydatki to przelicz na spokojnie czy na pewno musisz aż tyle wydawać na paliwo, może zaoszczędzisz na jedzeniu układając menu zamiast robić spontaniczne zakupy. Drugą opcją jest znalezienie dodatkowego źródła dochodów, sprzedaż niepotrzebnych rzeczy czy świadczenie swoich usług chociażby sąsiadom.

Niektóre banki mają możliwość zakładania kilku kont oszczędnościowych co powoduje, że oprócz odkładania środków, można jeszcze je powiększać. Trzymam kciuki za wprowadzenie metody 6 słoików Harva Ekera.

Wiesz już jak mieć na wszystko pieniądze? Jeśli masz jakieś pytanie to zostaw je w komentarzu,