Jak zmniejszyć niepotrzebne zakupy?

jak zmniejszyć niepotrzebne zakupy
niepotrzebne zakupy

Niepotrzebne zakupy?

Minęły czasy kiedy Twoja rodzina to Ty i druga połówka. Rodzina się powiększyła, zakupy jednocześnie też = większe wydatki. Jak to okiełznać? Jak kontrolować i zmniejszyć zakupy?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale wymaga samodyscypliny i kilku ważnych zmian.

Po pierwsze stwórz menu na cały tydzień, z czasem możesz dojść do miesiąca. Zrób listę potrzebnych składników. Co raz częściej w przepisach znajdują się informacje o ilości porcji z danego posiłku, będzie je łatwiej zaplanować. Zapisz taką listę np. w Excelu. Zawsze możesz do niej wrócić jeśli, to konkretne menu się sprawdzi. Zwróć uwagę czy w danym tygodniu jesteście wszyscy i czy gdzieś nie wyjeżdżacie, bo wtedy nawet kilka dni posiłków od razu można wykluczyć.

Po drugie sprawdź jakie są aktualne ceny na potrzebne produkty. Zapoznaj się z gazetkami ze swojego sklepu. Jeśli nie masz wersji papierowej, to się nie przejmuj wszystko jest teraz w internecie. Z łatwością je znajdziesz. Możesz również przygotować posiłki z sezonowych składników i promocji.

Po trzecie rozważ zamówienie zakupów do domu jeśli Twoje miejsce zamieszkania ma taką opcję. Zaoszczędzisz bardzo dużo czasu, paliwa i dźwigania. 🙂 Są sklepy, które mają niewielką opłatę za dowóz, a niektóre nawet w ogóle jeśli spełni się konkretny warunek. Zastanów się czy kilka ewentualnie kilkanaście złotych jest inwestycją w komfort i czas czy marnotrawstwem.

Jeśli już nie ma innej opcji i jednak jedziesz osobiście po zakupy, to po jedzeniu, bo znajdziesz tam wiele kuszących miejsc na wydanie dodatkowych pieniędzy. Jeśli możesz nie zabieraj dzieci, skróci to zdecydowanie czas zakupów. Trzymaj się listy, w końcu po to był plan całego menu żeby każdy był najedzony, portfel nieopróżniony a lodówka pełna, nie mylić z przepełniona. Gwarantuję, że wydane pieniądze będą dobrą inwestycją, a zapewne przy planowaniu już okazało się że wydasz mniej niż zwykle.

UWAGA !!! 

Jeszcze lepiej jak okiełznasz swój budżet i wyznaczysz swoją miesięczną kwotę na jedzenie. Wtedy możesz zaplanować menu co do 1 zł. Naprawdę da się. Wierzę w Ciebie. Spróbuj, bo możesz zyskać bardzo dużo. Nawet jeśli za pierwszym razem jeszcze nie będzie idealnie, to każdy kolejny będzie zbliżał Cię do celu. Powodzenia i Trzymam kciuki.

P.S. Podziel się swoimi sposobami w komentarzu.