Chcę, aby moje dziecko było bardziej…

Chcę, aby moje dziecko było bardziej
Chcę, aby moje dziecko było bardziej

Chcę, aby moje dziecko było bardziej… odważne, pomocne, cierpliwe, uczynne, empatyczne i tak wymieniać można w nieskończoność.

Dobrze, a teraz pytanie! Jaki Ty jesteś? Czy posiadasz cechy, których oczekujesz od dziecka? Czy dajesz dobry przykład?

Powiedźmy, że oczekujesz większej odwagi. Czy miałeś okazję pokazać dziecku jak pokonujesz swoje bariery, jak robisz rzeczy, których się boisz? Pamiętaj, że jesteś jego wzorem. Przypomnij sobie osoby z Twojego dzieciństwa, które mówiły nie pal, a same paliły. Wymagały porządku, a same miały z tym mało wspólnego? Jak je odbierałeś? Czy obdarzyłeś szacunkiem i słuchałeś? Właśnie…

Jeśli Twoje dziecko kwapi jakiś problem, powiedz mu o swoich sposobach rozwiązywania problemów, o odczuciach jakie wtedy Ci towarzyszą. Zarówno przed, w trakcie jak i po jego rozwiązaniu. Pomóż mu zrozumieć co się z nim dzieje i daj mu poczucie, że nie jest sam.

Zastanów się jak możesz pomóc dziecku stać się lepszą wersją siebie. To nie tylko rozwijanie zainteresowań w których wykazuje potencjał, ale dbanie również o cechy, czynności, które stanowią dla niego wyzwanie. Świat nie składa się tylko z sukcesów i skupiania się na tym co się udaje. Wiele pracy wymagają również rzeczy, z którymi mniej sobie radzi.

Niezależnie jak dawno temu byłeś w jego wieku, jestem pewna, że pamiętasz swoje atuty i “ograniczenia” z tego okresu. Z perspektywy czasu łatwiej Ci spojrzeć na to co warto rozwijać na przyszłość, z czego korzystać, żeby jego życie w przyszłości było łatwiejsze.

Im trudniej teraz będzie i im więcej pracy włożysz w rozwój swojego dziecka tym będzie mu łatwiej w przyszłości.