Obowiązki domowe dziecka wg wieku

Obowiązki domowe dziecka?

Dziecko oczywiście ma swoje obowiązki, Ty też. Kochasz je, ono Ciebie też. Pozwól mu uczyć się wszystkiego w swoim tempie. Nawet jeśli Twoim zdaniem ma dużo “na głowie” daj szansę, aby robił też inne rzeczy, np obowiązki domowe. Nie wyręczaj go przy wynoszeniu śmieciu, sprzątaniu czy przygotowywaniu posiłku. Daj mu szansę. Życie nie będzie go wyręczać, a przy Tobie ma okazję nauczyć się więcej, bardziej wszechstronnie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zrobisz coś lepiej, szybciej, a najlepiej jakby Twoja pociecha skupiła się na nauce, to nie idź tą drogą. Pokaż, że każdy ma wiele zadań do wykonania, niektóre prostsze, inne trudniejsze, przyjemne lub mniej interesujące.

Każdy robi coś pierwszy raz, a im więcej pozna, nauczy się i im trudniej mu teraz będzie, tym łatwiej poradzi sobie w dorosłym życiu. Zastanów się o ile byłoby Ci łatwiej, gdybyś jeszcze więcej nauczył się w domu rodzinnym.

Wspólne przygotowywanie posiłków może być frajdą i buduje więzi. Wyprowadzanie psa uczy systematyczności i odpowiedzialności. Sprzątanie pokazuje, że ma realny wpływ na swoje otoczenie. Wszystkie te rzeczy uczą m.in.: systematyczności i dobrego planowania obowiązków – wymagają uporządkowania oraz ustalania priorytetów.

Przyjrzyj się jak Twoje obowiązki domowe, wpływają i poprawiają Twoje życie. Zastanów się jakie ma to odzwierciedlenie w pracy. Czy coś Ci pomaga, a może przeszkadza? Przeanalizuj swoje zadania domowe i to czego się nauczyłeś z tym co wykorzystujesz w życiu. Widzisz analogię? Może nadal masz problemy z tymi samymi rzeczami? Zobacz jaki przykład dajesz swojemu dziecku. Ono wszystko chłonie jak gąbka. Od Ciebie zależy co pochłonie.

Dzieci mogą robić więcej niż Ci się wydaje. Poniżej przykładowa lista “obowiązki domowe dziecka” dostosowana do wieku. Co o tym sądzisz? Jak to wygląda u Ciebie? Jakie pozytywne rzeczy obserwujesz u znajomych rodziców? A jak to było kiedy sam byłeś dzieckiem? Podziel się tym z innymi w komentarzu.