Szanuję, nie marnuję! Plastik to niezdrowy tik.
Szanuję, nie marnuję!
Apeluję ,aby zaniechać marnotrawienia rzeczy i nadużywania plastiku. Nadmiar śmieci jak i marnowanie jedzenia, to ogromny problem naszych czasów. Czuje to zarówno nasza planeta jak i nasza kieszeń. Nie wiem, co jest dla Was ważniejsze, ale warto wybrać to co jest dobre dla Ciebie.
42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, 35 proc. z nich robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucane produkty to pieczywo, owoce, wędliny i warzywa – wynika z badania zrobionego na potrzeby Federacji Polskich Banków Żywności. Polacy rocznie marnują 235 kg żywności na osobę, w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, znajdujemy się na piątym miejscu w UE – informuje z kolei firma Deloitte
Doktoranci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa stworzyli specjalny kalkulator, który pozwala oszacować, ile każdy z nas zużywa plastiku – tygodniowo, miesięcznie, rocznie. A problem jest coraz bardziej poważny. Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku. Do 2050 r. będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb. Żeby temu zapobiec, musimy zacząć od samych siebie i zmienić sposób życia.
Na wszystko jest rozwiązanie. Jak nie marnotrawić rzeczy?
- Kupować w przypadku jedzenia tylko to co jest nam niezbędne do posiłków. Jeśli mieszkamy sami lub np. we dwoje, to nie kupować porcji jak dla wieloosobowej rodziny, bo szansa, że to zjemy przed zepsuciem jest mała.
- W przypadku przedmiotów 3 razy zastanowić się czy to nam jest naprawdę potrzebne. Najlepiej dać sobie kilka dni na zastanowienie, jeśli nam nie przejdzie chęć kupienia to jak najbardziej.
- Jak nie nadużywać plastiku? W przypadku chemii czy kosmetyków kupować większe opakowania, co ograniczy nam ilość wyrzucanych śmieci. Poza tym większe opakowania bardzo często przekładają się na mniejszą cenę. Alternatywą jest kupowanie rzeczy w szklanych opakowaniach, nadających się do recyklingu czy ponownego uzupełnienia.
- Tak naprawdę możesz zmienić wszystko małymi krokami, jeśli przeraża Cię ogrom rzeczy do zrobienia. Zacznijmy od siebie, przygotowujmy listę zakupów przed pójściem do sklepu. Najlepiej byłoby mieć również menu na dany tydzień czy miesiąc aby nie kupować czegoś w nadmiarze.
- Na górnej półce lodówki zostawmy rzeczy już otwarte i te które musimy zużyć jak najszybciej. To pozwoli nam nie zapomnieć o nich i w pierwszej kolejności do nich sięgać.
- Jeśli idziemy na zakupy zabierajmy ze sobą torbę, aby nie kupować kolejnej plastikowej. Warzywa i owoce możemy pakować w materiałowe woreczki wielokrotnego użytku.
Koszty zmian 0 zł , sprzęt 0 zł, zasoby lub materiały wymagane do zrealizowania, to ewentualnie kartka i długopis lub np. plik w excelu.