Jak znaleźć najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Najlepsze przedszkole dla swojego dziecka – jak je znaleźć?

To Twoje pierwsze dziecko, dla którego chcesz znaleźć najlepsze przedszkole? A może kolejne? Najważniejsze jest to, że każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym tempie i ma indywidualne zainteresowania. Dobrze, ale co w związku z tym? Pewnie zadajesz sobie pytanie: „Jak mam znaleźć to cudowne miejsce, z którego moje dziecko będzie wracać z uśmiechem na twarzy, a ja będę mieć pewność, że jest w dobrych rękach?”

 Po pierwsze stwórz listę przedszkoli z Twojego miasta lub okolicy – taką bazę możesz odnaleźć na portalach dla rodziców. To proste prawda? Wydrukuj ją i pozostaw miejsce na uwagi. Cały czas korzystając z Internetu zapoznaj się z charakterystyką przedszkola na portalu. Być może znajdziesz tam większość informacji, a jeśli nie przejdź na stronę WWW danej placówki.

Jakie informacje są ważne? Oto one (kolejność jest przypadkowa):

1. Ilość dzieci w grupie.

2. Rodzaje zajęć podstawowych i dodatkowych.

3. Ilość kadry pedagogicznej przypadającej na grupę przedszkolną.

4. Czy na terenie przedszkola znajduje się plac zabaw?

5. Czy placówka jest ogrodzona?

5. Godziny otwarcia.

6. Wygląd sal – schludne i wyposażone w odpowiednią ilość zabawek.

7. Czy przedszkole uwzględnia dietę Twojego dziecka – wegetarianizm, weganizm, alergie, itp?

8. Ile miesięcy w roku pracuje placówka?

9. Opłaty – czesne, wpisowe, dodatkowe zajęcia.

            To informacje w pigułce, jeśli coś jeszcze jest dla Ciebie ważne zawsze możesz dopisać kolejne punkty do listy.

            Ruszamy do boju…

            Po odpowiedzi na te pytania, z Twojej listy już w tym momencie możesz wykreślić te placówki, które absolutnie nie odpowiadają Waszej rodzinie np. finansowo, czy ze względu na profil, warunki lub godziny otwarcia. W końcu to ma być najlepsze przedszkole. Notuj też w uwagach punkty, które szczególnie Cię zainteresowały. Możesz o nie dopytać w trakcie bezpośredniej wizyty.

            UWAGA !!!

Pamiętaj, że szukasz przedszkola dla swojego dziecka, a nie dla siebie ! Co to znaczy? Uwzględnij jego zainteresowania, np. jeśli przedszkole główny nacisk kładzie na sport, a Twój szkrab najbardziej cieszy się z tańca czy oglądania bajek w obcym języku nie posyłaj go na siłę do sportowego, bo marzy Ci się mini Messi. Dziecko będzie szczęśliwe mogąc robić to, co lubi. Realizuj pasje i marzenia swojego dziecka, a nie niespełnione z dzieciństwa swoje.

Pamiętaj też, że nie musisz decydować się na miejsce znajdujące się w Twojej najbliższej okolicy. Ono ma być dostosowane do Waszych potrzeb. Lepiej codziennie dojechać kilkaset metrów dalej i wychodzić z domu z radością, niż wybrać to na miejscu i ubierać się dwa razy dłużej z oporem. Tak naprawdę w obu przypadkach czas dotarcia jest taki sam.

            Dobrze rodzicu! Brawo!

            Wykonałeś już sporo pracy. Gratuluję.  Pewnie zastanawiasz się co dalej?

Zastanów się przez chwile, czy Twoja koleżanka, Twój kolega nie ma czasem dziecka w jednym z przedszkoli znajdującym się na Twojej liście? Zaproś ją lub jego na herbatę i porozmawiaj o opinii na temat przedszkola. A może to sąsiad/ka. Popytaj znajomych, przecież oni też mają znajomych, których dzieci uczęszczają do przedszkola.

Kolejnym punktem informacyjnym mogą być fora internetowe. Wpisz wyszukiwarkę Google np. „opinie o przedszkolu …” Zapoznaj się z nimi, gdy Cię coś zaintryguje zawsze możesz napisać do osoby piszącej opinie. Do tych bardzo złych informacji podchodź z dystansem, dlaczego? Niestety, ale nie zawsze są prawdziwe. Spotkałam się już z kilkoma sytuacjami w których były pracownik zwolniony z pracy, chcąc „odreagować” zamieszczał informacje niezgodne z prawdą. Weź pod uwagę, ale podejdź z rezerwą – zazwyczaj piszą Ci, co chcą napisać źle. Ci, którzy mają dobre opinie piszą znacznie rzadziej.

Innym miejscem do zaczerpnięcia wiedzy jest fanpage przedszkola na Facebook’u. Znajdziesz na nim zdjęcia pokazujące jak dzieci spędzają dzień. Zobaczysz jak często mają miejsce atrakcje. Nierzadko fanpage zawierają dział ‘rekomendacje’, na których rodzice zamieszczają swoje opinie. W tym wypadku są podpisane rzeczywistym imieniem i nazwiskiem rodzica. To realny profil, na który możesz wejść i napisać prywatną wiadomość, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

A co powiesz na spacer na plac zabaw tuż obok danego przedszkola? Przecież znajdziesz tam rówieśników swojego dziecka i prawdopodobnie rodziców, którzy mogą mieć zapisane dziecko w tej placówce. Może dowiesz się czy ich zdaniem to najlepsze przedszkole. Gdy Twoja pociecha będzie się bawić, Ty możesz porozmawiać i przy okazji nawiązać nowe znajomości.

Pierwsza wizyta = wizytacja.

Gdy zweryfikujesz już w ten sposób kilka przedszkoli umów się na spotkanie w placówce, najlepiej wraz ze swoim dzieckiem. To ono przecież ma poczuć się tam dobrze i spędzać czas. Co ciekawe, porównaj informacje zebrane z Internetu i od znajomych czy innych rodziców z tym, co mówi dyrekcja i kadra pedagogiczna. Niestety, ale nie wszystko co znajduje się na stronach WWW jest realizowane. Pamiętaj jeszcze o bardzo negatywnych opiniach, które często są zamieszczane niezgodnie z prawdą – możesz poruszyć ten temat.

P.S. Masz inne sprawdzone metody uzyskiwania rzetelnych informacji o przedszkolu? Podziel się swoją wiedzą w komentarzach.