Adaptacja rodzica i dziecka w przedszkolu cz. 2

Adaptacja rodzica i dziecka w przedszkolu
Adaptacja rodzica i dziecka w przedszkolu

Adaptacja rodzica i dziecka w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu może trwać od 2-3 dni nawet do kilku tygodni, choć może się jeszcze wydłużyć lub skrócić do 1 dnia. Zależy to m.in. od takich czynników jak: charakter dziecka, wieku, pozostawania wcześniej pociechy z innym opiekunem oraz ilości dzieci podczas adaptacji. Po przyjściu do przedszkola lub innego miejsca do którego dziecko ma się przyzwyczaić, należy porozmawiać z nauczycielem jak wygląda ten proces w jego grupie.

Oto pomocnicze pytania:

•      jak długo będzie dzisiaj trwała adaptacja?

•      do którego momentu mam znajdować się w sali?

•      do kiedy mam uczestniczyć we wspólnych zabawach?

•      w jakim stopniu mam brać udział w czynnościach pielęgnacyjnych?

•      jak reagować na płacz dziecka?

•      czy mam karmić swoje dziecko podczas posiłku?

         Niektóre odpowiedzi na pytania będą zmieniać się w trakcie trwania procesu adaptacji.

         Pamiętaj, że podejmując decyzję o wybraniu przedszkola zgadasz się na zasady w nim funkcjonujące. Grupa ma wyznaczony czas posiłków, zabaw i odpoczynku. Nawet jeśli Wasz dzień wyglądał inaczej, tutaj wszystkie dzieci spędzają czas wg tego samego harmonogramu. Warto więc ujednolicić organizację domową i przedszkolną.

         Nie przerażaj się “falą płaczu”, która często następuje w tym okresie. A co mam na myśli? Sytuację, kiedy dziecko zaczyna płakać, bo np. nie może dosięgnąć jakiejś zabawki, a płacz udziela się drugiemu, trzeciemu i kolejnemu. Takie rzeczy się zdarzają i warto zdawać sobie z tego sprawę.

         W pierwszych dniach również nie wszystkie dzieci chcą zasnąć w przedszkolu. Wiąże się to z nową sytuacją, miejscem, innym niż w domu łóżeczkiem i dużą grupą dzieci. W tym wypadku dziecko często po powrocie do domu zasypia od razu, a jeśli wracasz samochodem to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w nim właśnie zaśnie.

         Dobrze jest ważne informacje dotyczące Twojego dziecka zapisać na kartce i zostawić u nauczycieli. Oczywiście można tylko powiedzieć o wszystkim, ale jeśli chcesz mieć pewność, że informacja zostanie przyswojona, proponuję ją jednak zanotować. Przy kilku lub kilkunastu dzieciom, trudno zapamiętać nawet podstawowe informacje o każdym.

         Stopniowo Twoje dziecko będzie nawiązywać relacje z innymi przedszkolakami i nauczycielkami. Co raz chętniej uczestniczyć we wspólnych zabawach i z radością przychodzić do przedszkola. Czas adaptacji szybko minie, a Ty będziesz dzielić się swoim doświadczeniem z innymi rodzicami.