3 lekcje od osoby sprzątającej

3 lekcje od osoby sprzątającej

Spotkałam kiedyś Panią, która sprzątała w zaprzyjaźnionym mieszkaniu. Im częściej mogłam z nią zamienić kilka słów, tym stwierdzałam, że przekazuje mi ogromną wiedzę życiową poprzez rzeczy, którymi się zajmowała zawodowo i dawała powody do refleksji. Oto 3 lekcje od osoby sprzątającej, które od niej wyciągnęłam:
  1. Lepiej jest robić coś regularnie i krótko niż raz a dużo i długo. Możemy to odnieść do różnych sytuacji w życiu. Czasami decydujemy się na odkładanie rzeczy na później. Robimy coś nieregularnie a potem nadrabiamy za miesiąc. Tylko co wtedy? Czy jest nam lepiej, przyjemniej z tego powodu? A może brakuje tchu i nie ma nawet czasu na wypicie kawy? Padamy ze zmęczenia, obiecujemy, że drugi raz tego błędu nie popełnimy i… tutaj sam sobie odpowiedz.
  2. Są zawsze tańsze i skuteczne sposoby. Są czasami sprawdzone sposoby, nauki przekazywane np. z pokolenia na pokolenie. Ktoś już kiedyś to zweryfikował i nie potrzeba było zmieniać. Tylko, że stare często się nudzi. Fajnie jak coś się dzieje, jest inne bardziej kolorowe, niejednokrotnie droższe, ale przyciąga wzrok. Używamy tego nowego, może mniej skutecznego, a nawet jeśli efektywnego to droższego. Są rzeczy stare i uniwersalne, nowe i do każdej czynności oddzielne. Okazuje się nagle że zamiast 1 opcji musimy dokupić jeszcze kilka.
  3. Kupujemy i gromadzimy, zamiast kupować po trochu, to czego nam brakuje. Nie lubimy poczucia braku. Kiedy zbliża się koniec czegoś, to nie czekamy aż będzie to rzeczywisty koniec, tylko często w połowie już decydujemy się na kolejną taką samą rzecz. Boimy się, że czegoś braknie wtedy kiedy będziemy tego najbardziej potrzebować. Skupiamy się na jednej możliwości, a nie szukamy rozwiązań z czego możemy jeszcze skorzystać kiedy to się skończy.

Oczywiście nie da się wszystkiego podpiąć pod jedną zasadę, ale fajnie jeśli te lekcje dadzą Ci do myślenia. Jeśli masz jakieś lekcje które wyciągnąłeś z racji obserwacji innych zawodów, podziel się w komentarzu poniżej. Niech inni też skorzystają z Twoich doświadczeń.

3 lekcje od osoby sprzątającej