Jak oszczędzać, żeby nie zwariować?

Jak oszczędzać, żeby nie zwariować?

Każdy ma inne odczucie w stosunku do oszczędzania. Jedni uważają że 5% jest ok, inni że minimum 10 %. Dzisiaj jednak nie o % tylko o samej formie oszczędzania.

Oto kilka pomysłów jak to robić, aby nie bolało: 🙂

  1. W dniu otrzymania wynagrodzenia lub innej gotówki od razu przelewamy środki na konto oszczędnościowe, lokatę, itp. Ustalamy jaka kwota lub jaki % ma tam trafić. Kiedy robimy to od razu z czasem zapominamy o nich i używamy do końca miesiąca tylko tych środków, które nam pozostały.
  2. Jeśli mamy kupić jakiś produkt, to sprawdźmy jego cenę w kilku miejscach. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu sprawdzając ceny przez stronę www, aplikację, czy gazetkę. Wybierzmy najtańszą opcję. Chyba, że wiąże się to z przemierzeniem całego miasta i straceniem zbyt dużej ilości czasu, to wtedy warto rozważyć jednak trochę droższą opcję.
  3. Kupujmy większe opakowania produktów, które i tak używamy codziennie. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, kiedy jakaś rzecz w większej gramaturze miała mniejszą cenę za litr czy kg. Poza tym dbamy o środowisko zmniejszając ilość śmieci.
  4. Może mamy już gdzieś uzbierane punkty czy zniżki, żeby kolejne zakupy lub np. wizytę u fryzjera zrealizować taniej niż zwykle. Korzystajmy również z kart lojalnościowych, pieczątek, etc.
  5. Jeśli mamy do kupienia bilet miesięczny, a trzymiesięczny jest np. kilkadziesiąt złotych tańszy, to wybierzmy ten na dłuższy okres. O ile oczywiście mamy takie dodatkowe pieniądze.
  6. Zdecydowanie bardziej opłaca się zabrać gotowy posiłek z domu niż kupować go na mieście. Tak samo jest z kanapkami czy kawą na mieście.
  7. Korzystajmy ze zniżek studenckich, pracowniczych, Karty Dużej Rodziny czy takich związanych z płaceniem podatku w danym mieście (Karta Warszawiaka, Karta Krakowska, URBANCARD we Wrocławiu i wiele innych).
  8. Planujmy w taki sposób załatwianie spraw na mieście, aby poszczególne miejsca odwiedzać po wyznaczonej trasie. Im większe uporządkowanie tym łatwiej unikniemy sytuacji kiedy musimy wracać przez całe miasto, do jednego punktu.
  9. Wyłączajmy ładowarki, sprzęty RTV, AGD z prądu kiedy ich nie używamy. Zaoszczędzimy dzięki temu trochę środków.
  10. Kupujmy niektóre rzeczy przed sezonem. Jeśli wiemy, że i tak na święta mamy kupić prezenty to zróbmy to na spokojnie, może trafi się jakaś ciekawa promocja. Tak samo możemy robić z kurtkami, butami zimowymi kupując je poza sezonem. O ile oczywiście nie czekasz na najnowsze trendy. 🙂

To są małe rzeczy, które z czasem stają się naturalnym nawykiem, a przy tym dają dodatkowe oszczędności. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zrobić coś w kierunku oszczędzania i zmniejszenia wydatków.

Dla ułatwienia oszczędności korzystam z aplikacji, dzięki której w wielu miejscach otrzymuje zwroty na konto –> OSZCZĘDZAM