Miejsce przemyśleń na temat dzieci, dobrej organizacji, motywacji i finansów.

Zła karta, zła! Czy na pewno tak zła jest karta kredytowa?


Mamy różne produkty kredytowe, np. pożyczka, karta kredytowa, limit, debet czy hipoteka. Takich produktów jest oczywiście więcej, ale skupimy się na jednym – karcie kredytowej. Ojej plusach, ale też niebezpieczeństwach.

Zacznijmy od podstaw. Karta kredytowa różni się od zwykłej kart tym, że najpierw płacimy pieniędzmi banku, a dopiero potem karta spłacana jest z naszych środków. Aby nie płacić dodatkowych kosztów należy ją spłacić w okresie bezodsetkowym. Najczęściej trwa ok. 50 dni. Oczywiście jeśli chcemy możemy ją spłacać na bieżąco, nikt nam tego nie broni.

Jakie są zagrożenia?

  • Zapomnimy o terminie bezodsetkowym i poniesiemy koszty.
  • Jeśli ktoś kupuje wszystko co mu się rzuci w oczy, to jest ryzyko, że wyda wszystkie środki z karty zamiast zrobić potrzebne zakupy.
  • Wybierze kartę ze zbyt dużym limitem niż jego wynagrodzenie czy potrzeby.
  • Opłata miesięczna, jeśli nie spełnimy jakiegoś warunku, np. odpowiedniej ilości transakcji czy zakupów za określoną kwotę.

Jakie są plusy?

  • Z kartą kredytową możemy oszczędzać. Być może pojawiła się myśl “ale jak to? z czymś kredytowym oszczędzać, to niemożliwe!” Już tłumaczę. Skoro jest w karcie okres bezodsetkowy, to możemy z tego skorzystać. Powiedzmy, że nasze wydatki miesięczne wynoszą 1000 zł. Przelewamy te pieniądze na konto oszczędnościowe z którego w każdym momencie możemy je wypłacić lub krótkoterminową lokatę. Trzymamy je przez cały okres bezodsetkowy, rośnie nam wobec tego kapitał. Kiedy przychodzi termin spłaty karty, wypłacamy kwotę za którą wykonaliśmy zakupy i spłacamy ją. To co nam zostanie na koncie oszczędnościowym to już nasze.
  • Jeśli już decydujemy się na kartę kredytową, to warto rozważyć taką, która daje nam dodatkowe bonusy, np. zwroty z zakupów. Są karty które przy zakupach dają nam np. 5 % zwrotów, czasami są to zwroty w konkretnych miejscach, czasami we wszystkich, innym razem zbieramy punkty i wymieniamy na podróże. Płacąc kartą z konkretnym systemem płatniczym również możemy otrzymać zwroty, np. ma to miejsce w przypadku systemu VISA –> https://www.visaoferty.pl/
  • Pamiętajmy, że karta jest dla nas a nie my dla niej. Nie biegnijcie do sklepu gdzie macie jakieś zniżki choć nigdy nie robiliście tam zakupów. 
  • Zdarza się też, że karta może mieć darmowe ubezpieczenie, np. drobne naprawy, czy ubezpieczenie w podróży. warto wiedzieć o takich rzeczach, jego zakresie i dzięki temu może jesteśmy w stanie zrezygnować z jakiejś usługi za którą już płacimy.

Czy karta kredytowa jest zła? Nie! Tylko sposób używania jej może być nieodpowiedni.

 

Inny artykuł na temat karty —> http://katarzynapoczekajewicz.pl/2019/02/01/czego-sluzy-karta-kredytowa/

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *