Miejsce przemyśleń na temat dzieci, dobrej organizacji, motywacji i finansów.

Dlaczego karta kredytowa?


Wiele osób na słowo „karta kredytowa” reaguje strachem lub złością. Wynika to z różnych doświadczeń, a moim zdaniem najczęściej z niewiedzy. Czym tak naprawdę jest karta kredytowa?

To normalny środek płatniczy, którym zapłacimy za swoje codzienne zakupy, bilety lotnicze, zabukujemy bilet czy dokonamy płatności przez internet. Rożnica między kartą debetową (często myloną z kredytową) jest taka, że mamy odroczoną płatność. Najczęściej mamy czas na spłatę karty do około 50 dni bez odsetek. Możemy oczywiście spłacać na bieżąco, nikt nam nie każe czekać do ostatniego dnia bezodsetkowego. Poza tym na karcie mamy od razu dostępny jakiś limit środków, są to pieniądze banku. Najlepiej, aby wysokość limitu była dostosowana do naszego dochodu, a jeszcze lepiej wysokości wydatków.

Jakie są plusy takiego płacenia kartą kredytową?

+ odroczona płatność daje nam możliwość przelania własnych środków na krótkoterminową lokatę lub konto oszczędnościowe i trzymanie ich w okresie bez odsetkowym karty. W terminie spłaty „wyciągamy” pieniądze z oszczędności, spłacamy kartę, a to co nam urośnie na lokacie lub koncie oszczędnościowym zostaje w kieszeni.

+ wygodny środek płatniczy, płacimy szybko, nie czekamy na wydanie reszty przy kasie.

+ jeśli mamy nagły, nieplanowany wydatek, a musimy jednak dokonać zakupu np. przed wypłatą, to płacąc kartą mamy więcej czasu na spłatę.

+ często z kartą związane są jakieś dodatkowe bonusy – zwroty z zakupów u partnerów, zniżki, zbieranie punktów, etc.

Co powinnyśmy zrobić zanim będziemy płacić kartą?

Przede wszystkim podliczyć swoje comiesięczne wydatki, np. na jedzenie, etc, aby wiedzieć ile środków wydawanych z karty jest normalną kwotą, a nie przesadą.

UWAGA !!!

Jeśli wydajemy wszystkie pieniądze i nie starcza nam od pierwszego do pierwszego to jest szansa, że zbyt mocno wyeksploatujemy kartę z pieniędzy.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, czy coś jest dla Ciebie niezrozumiałego to daj znać w komentarzu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *