Miejsce przemyśleń na temat dzieci, dobrej organizacji, motywacji i finansów.

Jak oszczędzić na zakupie wody 47 zł miesięcznie?


Jak oszczędzić na zakupie wody 47 zł miesięcznie?
Jak oszczędzić na zakupie wody 47 zł miesięcznie?

Jak oszczędzić na zakupie wody 47 zł miesięcznie?

Sprawa jest prosta wbrew pozorom. Przyjęłam założenie, że piję codziennie 1,5 l wody, mieszkam w Warszawie, bo naprawdę mieszkam. 🙂 Lubię pić wody mineralne, a nie źródlane. W skali miesiąca wychodzi, że wypijam 45 L.

Znalazłam moją ulubioną wodę w supermarkecie za 1,80 zł. Wobec tego całkowity koszt za miesiąc przyjmując 30 dni wynosi 54 zł. Czy to dużo, czy mało sam oceń.

Jakiś czas temu wpadłam na moim zdaniem genialny pomysł oszczędności, ekologii  i podejścia zero waste. Wielokrotnie słyszałam, ze warszawska woda nadaje się do picia z kranu. Miałam tylko obawy co do rur, bo blok w którym mieszkam ma ponad 60 lat. Moja wyobraźnia pokazała mi, że mimo iż woda wychodzi czysta to trafia do mnie z różnymi dodatkami.

Do sedna.

Zakupiłam w małym markecie dzbanek filtrujący Dafi w zestawie były jeszcze filtry 2 lub 3 nie pamiętam, bo to było dosyć dawno. Koszt tej inwestycji to ok. 20 zł. Możliwe, że było bliżej 22 niż 20, ale tego czego jestem pewna to te dzbanki były w tym sklepie od dawna w tej mega cenie. Teraz dokupuję wkłady filtrujące na allegro za 5,99 za sztukę. Cena może się oczywiście zmienić od momentu pojawienia się tego artykułu.

Biorąc pod uwagę, że filtr wymieniam co miesiąc i zużywam dodatkowo wodę z kranu to wynosi mnie 5,99 zł za filtr i 0,44 gr za wodę. Łącznie to 6,43 zł za 45 L. Czy to mało? Bo wg mnie bardzo mało w porównaniu do tej samej ilości wody kupowanej w sklepie za 54 zł. Jak to wyliczyłam? Znalazłam informację na stronie wodociągów warszawskich, że łączna cena wody i ścieków od 2 czerwca 2018 r. do 2 czerwca 2021 r. wynosi 9,85 brutto.

Cena za 1m3 wody wynosi 3,89 zł brutto

Cena za 1m3 ścieków wynosi 5,96 zł brutto

Wynika z tego że 1m3 = 9,85 brutto. Dzielimy więc 9,85 przez 1000 aby zobaczyć ile wart jest 1 L. 1L = 0,00985 gr. Szokujące prawda? Dzięki temu zaoszczędzamy 47,57 zł. Jeśli w pierwszy miesiącu musimy kupić dzbanek to przyjmijmy, że kosztuje 24 zł. Znalazłam już taki na Allegro jeszcze z dodatkową butelką na co dzień. to oszczędzamy trochę mniej bo niecałe 24 zł zamieniając tylko kupowanie wody butelkowej na dzbanek z filtrem. Poza tym nie gromadzimy i wyrzucamy za chwilę mnóstwa plastiku, którego i tak jest już bardzo dużo.

Wydajność filtra to 100 l wody więc przy 1 osobie można i wodę do gotowania przefiltrowywać przez cały miesiąc.

W opisie mojego filtru znalazłam coś takiego:

„Wkłady filtrujące DAFI są doskonałym sposobem na oczyszczenie wody z kamienia i osadu. Filtr zmiękcza wodę, dzięki czemu można uniknąć osadu w czajniku elektrycznym. Dzięki skuteczności wkładu filtrującego DAFI możesz oczyścić wodę nawet z takich zanieczyszczeń, jak związki chloru czy metale ciężkie. Filtr ma także zdolność usuwania substancji zmieniających smak i zapach wody, co zawdzięcza zawartości węgla aktywnego. Użytkowanie filtra jest całkowicie bezpieczne ze względu na obecność jonów srebra, zapobiegających rozwojowi bakterii. Wydajność filtra to 100 litrów twardej wody”.

Oceń sam czy warto zmienić swoje nawyki i zaoszczędzić.

Jeśli masz jakieś pytania zostaw w komentarzu. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do wyliczeń również napisz. Jeśli uważasz, ze coś ważnego pominęłam to też daj znać. Mam nadzieję że znalazłeś wyczerpującą odpowiedz na pytanie: jak oszczędzić na zakupie wody 47 zł miesięcznie?

 

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *